Zdislava Zdislava - http://www.biskupstvi-ltm.cz/zdislava
 
Zajímavá místa - Kříž na hranici
 
Rozhledna hvozd, Glamscher Stein. Foto: Otištěno s laskavým svolením cyklostranky@netix.cz Hranice mezi českým státem a panstvím saským vede přes Hvozd pravděpodobně od roku 1635. Probíhá od jižního vrcholku, dosahujícího 749 metrů a nazývaného v minulosti – údajně podle kříže, který zde od roku 1834 stával, Křížový (Kreuzberg). Severní vrcholek (Glamscher Stein), kde je dnes německá rozhledna, je o šest metrů nižší.
Ve středověku náležel Hvozd ke hradu Oybinu a řádu celestýnů, od roku 1574 pak patřil Žitavě. Od 50. let 19. století na obou stranách hranice střídavě rostly a mizely boudy a rozhledny. Dvoukolejná úzkokolejka z roku 1890 dopravila turisty z Žitavy až do Oybinu, odkud se při ostřejším pochodu dalo na vrcholek dorazit za hodinu.
Po rozpadu Rakouska-Uherska se česká bouda stala sídlem pohraniční stráže. Po druhé světové válce byla stržena. Německá rozhledna naopak díky turistům a telekomunikačním anténám vzkvétá.
Před dvěma lety o Velikonocích se zde setkali zástupci katolické církve z Německa a České republiky, aby zde vztyčili kříž s dvojjazyčným nápisem „Einer trage des Anderen Last – Jeden druhého břemena neste.“ Společné mše svaté oybínského faráře Johanna Johna a ústeckého dominikána Jana Rajlicha se zúčastnilo na tři sta věřících z obou států. V restauraci jsou též pravidelně pořádány německé bohoslužby.
Přístup na Hvozd je pro českého turistu, pokud nepřijede autem, značně komplikovaný. Výhledy při dobrém počasí obsáhnou krajinu až k Troskám nebo i k Milešovce. V zimě při dobrých sněhových podmínkách jsou zde výborné běžecké stopy, v létě množství malin, borůvek a hub.

(zkráceno)

Uveřejněno: 2.4.2003     Počet přečtení: 3829
Zpět na minulou stránku