Zdislava Zdislava - http://www.biskupstvi-ltm.cz/zdislava
 
Zajímavá místa - Salesiáni na sídlišti v Teplicích-Proseticích pracují hlavně s Romy
 
Foto: archiv SaSMNa teplickém sídlišti Prosetice žije početná skupina Romů. Je zde vysoká nezaměstnanost, kriminalita, prostituce, drogy, což je typické pro příhraniční oblasti severozápadních Čech.
Mládež, která vyrůstá v takovém prostředí, postrádá vedení k zodpovědnému životu, pozitivní vzory, zájem o vzdělání a o budoucí zaměstnání, harmonické rodinné vztahy, úctu ke druhému člověku. Salesiánské středisko mládeže (SaSM) se nachází v pronajatých prostorách v centru sídliště. Za dobu své existence v lokalitě (5 let) dokázalo nabídnout kvalitní využití volného času a zaujalo mnoho (asi 800) dětí a mladých lidí.
Na základě několikaleté zkušenosti v práci s prosetickými dětmi jsme sestavili základní cíle našeho dalšího směřování. Chtěli bychom se zaměřit na ty oblasti jejich života, které jsou ohroženy nebo vytlačeny na okraj zájmu. Naším cílem je rozšířit našim návštěvníkům obzor pro chápání sebe sama, svého okolí, lidí kolem i duchovní dimenze.
Cílová skupina, na kterou se především zaměřujeme, je v rozpětí 6 – 12 let.
Personální obsazení prošlo výraznou změnou. Na úplném začátku chod střediska zajišťovali čtyři lidé. Dnes se o výchovu, vzdělávání a praktické vedení dětí a mládeže stará jedenáct lidí, kteří mají patřičné vzdělání a jsou odborně vyškoleni. Hlavním předpokladem pro tuto práci však zůstává vztah k těmto dětem, které potřebují individuální přístup a péči.
Programová nabídka je pestrá. Máme kroužky zaměřené na rozvoj jemné motoriky (výtvarná výchova, šikovné ruce), taneční a hudební cítění (moderní tanec, breakdance, klavír, hudební výchova), rozvoj schopností a dovedností (počítačový kroužek, psaní na stroji, doučování), ale i kroužky na rozvoj osobnosti (čajovna, jak se stát dospělým), kde se snažíme naučit děti se nenudit, být sami aktivní, mít prožitek ze hry, rozšiřovat si obzory. Rovněž chodíme s dětmi pravidelně plavat do aquacentra.
V minulém roce jsme se zúčastnili různých soutěží Také jste nás mohli vidět na zahájení Lázeňské sezóny, kde vedle našeho stánku s výrobky našich dětí byly připraveny lanové aktivity pro děti všech věkových skupin.
Mezi vlastní činnosti SaSM patří pravidelné diskotéky, besídky, ples sv. Valentýna, pálení čarodějnic, návštěvy kulturních akcí (divadlo, kino, romfesty…) Také jsou zařazeny sobotní akce, které jsou zaměřeny spíše sportovně a kulturně.
Snažíme se dát dětem základy z mnoha různých oborů, aby v budoucnosti měly na čem stavět.

A jak to vidí naše děti?
Já se jmenuji Nikola Hušová je mi 10 let. chodím do střediska, protože jsou tady kroužky například: výtvarka, tancování, čajovna, počítače, výkendovky. Jednou jsem byla na výkendovce v Ostrově nad Ohří. Šli jme 2 hodiny pěšky než jsme dorazily do kostela, vybavili spacáky a večer jme si udělali táborák Já jsem brečela za mámou. Druhý den jsme sjížděly řeku Ohře a já jsem spadla z člunu. Pak jsme šli spát k Evě tam jsme si mohli dělat co chceme. K večeři jsme měli špagety koktejl s jahodami a s čokoládou pak jsme šli spát a jeli jsme domů.
Byla to moje nejlepší výkendovka!
Nikola (jazykově neupraveno)

Uveřejněno: 27.4.2004     Počet přečtení: 32767
Zpět na minulou stránku