Zdislava Zdislava - http://www.biskupstvi-ltm.cz/zdislava
 
Rozhovory - Ve stejné diecézi…
 
Mons. Karel Havelka koncelebroval poutní bohoslužbu na zámku Lemberk o Slavnosti Seslání Ducha Svatého, foto Jan MacekRozhovor s Mons. Havelkou

Jak prožíváte život v diecézi zasvěcené svaté Zdislavě? Jak se to projevuje v běžném životě?
Já myslím, že je pro nás velikým vyznamenáním, že můžeme žít v diecézi, ve které žila a působila svatá Zdislava. Myslím si, že to tak prožívají hlavně rodiny. Pro ně hlavně je to veliká příležitost. Ona je patronka rodin – a to je dnes velice důležité. Ona žila v rodině, ale víme, že potom se věnovala převážně nemocným a trpícím. A tak je svatá Zdislava jako manželka a jako matka velikou výzvou pro všechny křesťanské rodiny, které na ní mohou vidět, že skutečně život z víry, naděje a lásky je život velice krásný a velice důležitý, zvláště v poměrech, ve kterých tady žijeme. Můžeme říci – v těžkých poměrech, kde víra se nenosí – lidsky řečeno: víry je kolem nás málo. Víme, že žijeme v prostředí ateistickém, tak je právě její příklad života víry také velice důležitý.

Jak jste prožíval Zdislavino svatořečení?
Bylo to před deseti lety a předcházela tomu veliká příprava. Myslím si, že to byla velká touha křesťanů v této diecézi, aby blahoslavená Zdislava se stala svatou a myslím si, že jsme to prožívali všichni společně. Já jsem prožíval s velikou radostí, že přijel Svatý otec Jan Pavel II., i když to nebylo přímo v naší diecézi. To by pro nás bylo velice krásné, ale okolnosti se staly tak, jak se staly, tak jsme to jistě sledovali a byli jsme rádi, že v Olomouci s blahoslaveným Janem Sarkandrem i blahoslavená Zdislava byli prohlášeni za svaté. Letos tomu je právě deset let, kdy si to připomínáme. Svatého Jana Sarkandra jsme slavili před několika dny, šestého května, a svatou Zdislavu jsme si připomněli jednak v neděli 15. května na Lemberku při poutní mši svaté a zvláště si ji připomeneme, až budeme slavit celodiecézní velikou pouť osmadvacátého května v čele s kardinálem Meisnerem v Jablonném. Těšíme se také, že i potom v pondělí, přímo v den jejího svátku, v naší svatoštěpánské katedrále, kde máme také její ostatky, budeme slavit večerní mši svatou a budeme děkovat za těch deset let, které uplynuly od svatořečení této světice.

Uveřejněno: 28.6.2005     Počet přečtení: 32767
Zpět na minulou stránku