Zdislava Zdislava - http://www.biskupstvi-ltm.cz/zdislava
 
Masopust
P. Mirek Dvouletý
MasopustAč je to svátek nejapný a světský, je možno ho slavit i v církevním prostředí, jak ukázala sobota v Trmicích.
V sobotu před Popeleční středou se totiž sešlo asi 40 lidí z Ústí n/L a okolí na faru do Trmic, a to na tradiční průvod masek a následnou farní zábavu.
Houslí se chopil organizátor akce – P. Jiří Voleský. Vzali jsme bubínek a některé další nástroje a už jsme se vydali na cestu Trmicemi. Já z Moravy jsem litoval, že jsme nevzali slivovici, neboť byla slušná zima a některé naše kostýmy vyžadovaly lehčí oblečení. Na Moravě by nikdo život takto neriskoval… Snažili jsme se aspoň zahřát zpěvem a pohledem na kouřící komín nedaleké teplárny.
Po ukončení průvodu jsme se na faře zotavili a začali se připravovat na představování masek. Na farním dvoře bylo místa dost, a tak jsme pilně nacvičovali.
MasopustPři samotném představování bych vyzdvihl sehrané masopustní party „Trpaslíci se sněhurkou“, kteří předvedli velmi hezké živé obrazy po vzoru Járy Cimrmana, a nápaditý komplet, který bych nazval „pekař a jeho mouky“ – hladká, krupička, hrubá a polohrubá výběrová – již byli (kromě pekaře) navlečeni v papírových pytlech s nápisem „Kotkovy mlejny“. Také tu byly masky jako Číňan (Yum Yum), šlechtičny Von Östereich, čarodějnice, vodník a různé škaredé baby. Z naší skupiny byl nejzajímavější malý Ťulda – motýl Emanuel a Jana s Maruškou, jež šly za krále s královnou. Já jsem šel za jirkovského zbojníka. Největší uznání však sklidila mladá rodina s názvem: „Modré z nebe“ (batole barvy modré, rodiče černí a bílí – jako den a noc). Malí Romové vypadali jako běžní civilisti, ale nakonec jsme v nich rozpoznali sehraný tým z Kobry 11 – dálniční policie. Hospodyně z fary šla za zajíčka Azurita a blýskla se veršovanou hádankou, skrze kterou se představila. Pecku měl také P. Voleský, jenž si vzal inspiraci z kouřícího komínu a šel za „teplárenský komín“ – jeho představení mělo silný ekonomický a ekologický podtext.
Masopust
Po těchto scénkách a hlasování o nejlepší masku nastala volná zábava s hudbou a tancem. Bylo možno vyhrát něco v tombole. V programu vystoupil také kytarový a taneční šoumen.
Myslím, že se všichni dobře bavili. Velký dík patří organizátorům této akce a zase někdy před postní dobou – nashledanou!

Uveřejněno: 13.3.2006     Počet přečtení: 1618
Články tohoto autora:
Zpět na minulou stránku