Zdislava Zdislava - http://www.biskupstvi-ltm.cz/zdislava
 
 
PožehnáníV předposledním díle našeho miniseriálu o liturgii mše svaté jsme se dostali skoro až na samotný závěr eucharistické slavnosti. Čekají nás pouze tzv. závěrečné obřady, ale i zde bude jistě velmi dobré se zamyslet nejen nad posledními okamžiky mše svaté, nýbrž i nad některými dalšími možnostmi zakončení bohoslužby. Vše má svůj řád, ale také krásu.
(14.12.2005)
 
Na poutiDne 13. 10. 2005 farníci z Křižan, Zdislavy, Jitravy a Jablonného v Podještědí vyjeli na pouť do Filipova, kde byla v 18 hod. v bazilice P. Marie Pomocnice křesťanů sloužena poutní bohoslužba litoměřickým biskupem Mons. Pavlem Posádem.
(13.12.2005)
P. Michal Podzimek, šéfredaktor
Dne 19. října se v Litoměřicích uskutečnilo tradiční setkání kněží do 10 let od svěcení, na kterém diecézní vikář pro pastoraci P. M. Šimáček spolu s vedoucím Sekce pro mládež při ČBK P. J. Balíkem, představili současnou situaci a model pro vedení mládeže. Protože většina myšlenek, které zde zazněly, má universální charakter pro celou naší místní církev a nikoliv jen pro kněze, dovolil jsem si, pro vás čtenáři, udělat z těchto myšlenek malé heslovité shrnutí.
(12.12.2005)
 
Knikupectví U sv. Antonína, foto Dominik FišerV pondělí 28. 11. 2005 bylo v Liberci konečně otevřeno nové karmelitánské knihkupectví U sv. Antonína. Najdete jej v nově zrekonstruovaných prostorách hned vedle liberecké fary. Kromě bohaté nabídky literatury se můžeme těšit i na nejrůznější doprovodné akce, o kterých vás budeme informovat. Síť karmelitánských knihkupectví tak má v litoměřické diecézi už dvě knihkupectví a to v Litoměřicích a nově v Liberci.
(12.12.2005)
Jan Suchánek
V roce 1981 jsem byl studentem střední průmyslové školy v Liberci. V rámci povinné vojenské přípravy – cvičení příjmu morseovky - jsme jednou šli na povinné politické školení do liberecké věznice v Liberci-Minkovicích. Školení trvalo asi dvě hodiny a spočívalo v tom, že do nás jeden vojenský pracovník hustil vše možné i nemožné, co ho jen napadlo. Jediné, co si dodneška po 24 letech pamatuji, byla asi desetiminutová část přednášky týkající se zvolení a činnosti papeže, Poláka Karola Wojtyly.
(10.12.2005)
Pavel Jůza
WaršavaPo roce 1990 navštívil Svatý Otec Jan Pavel II. několikrát Československo a později Českou republiku. Při několika těchto návštěvách jsem byl rovněž přítomen. Avšak i nadále nejsilnější dojmy mám ze svého prvního setkání s Janem Pavlem, a to ve Varšavě v roce 1987. Možná proto, že to bylo poprvé, ale možná také proto, že tato návštěva byla pro mě spojená s překonáváním největších potíží.
(9.12.2005)
Ivana Judita
(všem předčasně zemřelým)
Ještě se mi nechce z toho světa
však dobře vím, že musím jít.
Jen malou chvilku, Pane,
tak dvě tři léta,
ještě se mi nechce z toho světa,
chci smát se, radovat a žít…
(8.12.2005)
Michal Pehr
Tento nekrolog se mi těžko píše. Jsou zprávy, s kterými se člověk jen těžko smiřuje. Jednou z nich je, že Ivo už není mezi námi. PhDr. Ivo Markvart, ředitel Městské knihovny, bohemista a bohém, je mrtev. Tragicky zahynul o víkendu ve věku 49 let.
(7.12.2005)
 
Foto: Jan RosenauerV den zasvěcený patronům kostela, sv. Šimona a Judy, se sešli ústečtí farníci v Mojžíři na poutní bohoslužbě celebrované biskupem Pavlem Posádem a koncelebrované ústeckými kněžími. Po slavnostní bohoslužbě čekaly na její účastníky tradiční poutní koláčky.
(6.12.2005)
P. Michal Podzimek, šéfredaktor
P. Martin DavídekDnes jsem připravil rozhovor s P. Martinem Davídkem, který se stal v říjnu novým sekretářem otce biskupa Pavla Posáda. Nejen o této funkci, ale především o celém bohatém a zajímavém životě tohoto mladého kněze jsou následující řádky.
(5.12.2005)
 
Otec Pavel Jančík je nejen knězem, ale také skladatelem a zpěvákem, což prokázal i při děkovné mši svaté sloužené na poděkování ke svým šedesátým narozeninám, foto Jan RosenauerVe středu 19.10.2005 večer se střekovský kostel zaplnil farníky ze Střekova, Ústí, Trmic, Děčína. Milým překvapením byla pro všechny přítomnost otce biskupa Pavla, který s dalšími spolubratry kněžími a jáhny sloužil mši svatou. Společně jsme všichni děkovali Bohu za dar 60 let života duchovního správce střekovské farnosti P. Pavla Jančíka.
(4.12.2005)
P. Michal Podzimek, šéfredaktor
V úterý dne 25. října se jako tradičně sešla většina kněží a jáhnů litoměřické diecéze v katedrále. Po mši svaté a povzbudivém kázání otce biskupa Pavla Posáda pokračoval program pro kněze v Diecézním domě kardinála Trochty.
(3.12.2005)
Milada Veselková
V neděli 2. října představil emeritní biskup mons. Josef Koukl lovosické farnosti nového faráře P. Pavla Mikeše, který po šesti měsících působení jako kaplan v Mostě přešel do Lovosic, foto J. VeselkaSvatováclavské poutě se v našich zemích slaví odnepaměti, neboť mnoho kostelů je zasvěceno svatému Václavu. I kostel v Lovosicích nese jeho jméno a v den jeho svátku zde byla slavná poutní mše svatá. Venku bylo pochmurno a déšť na spadnutí. Stejně pochmurno a smutno bylo i v srdci farníků. Byla to poslední poutní slavnost, kterou prožívali se svým panem farářem, který za několik dní nastupoval na nové působiště.
(2.12.2005)
 
V sobotu 22. 10. 2005 se konal koncert duchovní hudby v kostele sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově. Přijeli poutníci z České Kamenice a Nového Boru. Krásný hudební zážitek na profesionální úrovni nám připravili: Jitka – varhany, Romana – zpěv, Kateřina – kytara, David – housle.
(1.12.2005)
Lada Hlaváčková
Pohled na hřbitovŽidovský hřbitov v Úštěku leží na úpatí kopce (nazývaný někdy „židovský“), na rozhraní úštěckého a lhoteckého katastru. V minulosti se v sousedství hřbitova nacházelo popraviště. Není vyloučeno, že hřbitov byl založen již v 15. století, nejstarší náhrobky byly kdysi datovány r. 1570 a 1579.
(30.11.2005)